Odkryj Magię Kolorów: Najlepsze Zabawy Badawcze dla 5-6 Latków! - Niebanalne Prezenty

Świat kolorów wokół nas – zabawy badawcze dla 5-6 latków

Przedszkole jest miejscem, gdzie dzieci poprzez zabawę i eksperymentowanie poznają otaczający je świat. Jednym z fascynujących obszarów eksploracji są kolory, ich powstawanie i zastosowanie. Poniżej przedstawiamy scenariusz zajęć edukacyjnych, który ma na celu zachęcenie sześciolatków do samodzielnego odkrywania tajników barw, rozwijanie umiejętności wnioskowania oraz ukazanie, że malowanie to nie tylko farby.

Cele główne zajęć

  • Zachęcanie do samodzielnego eksperymentowania i poszukiwania odpowiedzi na pytania badawcze.
  • Doskonalenie umiejętności wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie przeprowadzonych doświadczeń.
  • Uświadomienie dzieciom możliwości uzyskiwania kolorów w sposób inny niż za pomocą tradycyjnych farb.

Organizacja zajęć

Zajęcia odbywają się w sali przedszkolnej, z podziałem na aktywności na dywanie oraz przy stolikach.

Środki dydaktyczne

Do przeprowadzenia zajęć potrzebne będą:

  • Słoiki (po jednym dla każdego dziecka)
  • Woda
  • Bibuła w różnych kolorach
  • Ryż
  • Łyżki
  • Sitka
  • Barwniki spożywcze
  • Kurkuma
  • Łupinki od cebuli
  • Sok z buraka
  • Pietruszka (lub szpinak)
  • Miseczki
  • Ręczniki papierowe

Literatura i inspiracje

Wykorzystane materiały opierają się na:

  • Programie I. Brody „Od przedszkolaka do pierwszaka”
  • Zasobach strony www.pedagogpisze
  • Książce „Eksperymenty i zabawy” autorstwa Rosity Corbella Paciotti i Lodovici Cima

Przebieg zajęć

1. „Kolory wokół nas” - zabawa wprowadzająca

Zajęcia rozpoczynają się od zabawy w języku angielskim, podczas której dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel inicjuje zabawę słowną: "Let’s play, I see something blue, find something blue…". Dzieci szukają przedmiotów odpowiadających podanym przez nauczyciela kolorom. Następnie nauczycielka pyta, czy dzieci domyślają się, o czym dzisiaj będą rozmawiać. Po odgadnięciu tematu zajęć, jakim jest świat kolorów, nauczycielka informuje, że będą przeprowadzać eksperymenty i odkrywać ciekawe rzeczy. Podkreśla wagę przestrzegania zasad podczas badań, odczytując specjalny regulamin badacza:

  1. Uważnie słuchamy, co mówi do nas pani.
  2. Dokładnie wykonujemy polecenia.
  3. Zachowujemy ostrożność podczas zabaw z wodą i ryżem.
  4. Nie przepychamy się, czekamy cierpliwie na swoją kolej.

Dzięki tej zabawie dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciu, podejmują działania i reagują na polecenia w języku obcym, co doskonali ich umiejętności komunikacyjne.

2. „Jaki jest ryż?” - badanie i opisywanie właściwości ryżu

Dzieci, nadal siedząc w kole na dywanie, otrzymują biały ryż do zbadania. Nauczycielka zadaje pytania dotyczące jego właściwości: "Czy wiecie, co to jest? Do czego służy? Jaki ma kolor?". Dzieci opisują ryż, określając go jako biały, służący do jedzenia, twardy i mały. Następnie nauczycielka pyta, do czego służy malowanie i czy dzieci wiedzą, na czym polega barwienie. To etap, w którym dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciu i podejmują działania badawcze.

Grupa dzieci siedzących na dywanie i badających biały ryż w swoich dłoniach.

3. „Kolorowy ryż” - zabawa badawcza

Dzieci siadają do stoliczków, gdzie czekają na nie trzy stanowiska badawcze. Każde dziecko otrzymuje instrukcję wykonania swojego zadania - eksperymentu. Nauczycielka dzieli dzieci na trzy zespoły, odpowiadające poszczególnym stolikom, i wyjaśnia cel zabawy: dowiemy się, jak można zabarwić ryż i jakie są rodzaje barwników (naturalne, syntetyczne, za pomocą bibuły, krepy). Nauczycielka pomaga w wykonaniu zadań i pilnuje porządku oraz przestrzegania zasad podczas zabaw.

Stolik I: Ryż farbowany bibułą

Dzieci zalewają paski bibuły ciepłą wodą i czekają, aż woda nabierze koloru. Następnie wyjmują bibułę, wsypują ryż i odstawiają na kilka minut. Po zabarwieniu ryżu całość przelewana jest przez sitko, a ryż rozkładany na ręczniku papierowym do wysuszenia.

Stolik II: Ryż farbowany barwnikami do jajek

Dzieci zalewają barwniki spożywcze ciepłą wodą. Do zabarwionej wody wrzucają ryż i odczekują 5 minut. Następnie całość przelewają przez sitko i rozkładają do wyschnięcia.

Stolik III: Ryż farbowany naturalnie

Dzieci wykorzystują naturalne barwniki, takie jak kurkuma (kolor żółty), łupinki cebuli/kawa (kolor brązowy), pietruszka/szpinak (kolor zielony) lub sok z buraków. Kurkumę i kawę wystarczy zalać ciepłą wodą, natomiast łupinki cebuli wymagają wcześniejszego gotowania. Kolejne etapy przygotowania są takie same jak we wcześniejszych sposobach.

Dzieci pracujące przy stolikach, każde z nich przeprowadza eksperyment barwienia ryżu różnymi metodami.

Dzięki tym eksperymentom dzieci przestrzegają zasad obowiązujących podczas prowadzenia doświadczeń i eksperymentują z różnymi rodzajami barwników.

4. „Kolorowe kwiaty” - zabawa badawcza z farbowaniem

W czasie, gdy dzieci czekają na efekty swoich eksperymentów z ryżem, nauczycielka zaprasza je do stolika, aby pokazać kolejny eksperyment. Informuje, że na wyniki tego doświadczenia trzeba będzie poczekać nieco dłużej, być może do następnego dnia. Nauczycielka barwi wodę w słoiczkach za pomocą barwników i wkłada do nich tulipany. Dzieci w skupieniu oglądają eksperyment, czerpiąc radość z doświadczania i eksperymentowania.

Zbliżenie na słoik z wodą i barwnikiem, do którego włożono biały tulipan, pokazujący stopniowe przenikanie koloru do kwiatu.

5. Podsumowanie zajęć

Dzieci ponownie siadają na dywanie, aby opowiedzieć o efektach swoich badań. Nauczycielka ogląda rezultaty pracy dzieci i zadaje pytania dotyczące tego, co robiły na zajęciach. Pyta również, co można zrobić z kolorowym ryżem. Proponuje wykorzystanie go do prac plastycznych, przesypywania, mieszania i łączenia kolorów, robienia odcisków dłoni, rysowania po ryżu, zakopywania i odszukiwania przedmiotów, chodzenia po nim boso czy układania kolorowych wzorów. Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów nauczycielka wyjaśnia sposoby wydobywania barw z różnych materiałów - spożywczych, syntetycznych i naturalnych.

Lekcja dla dzieci #20 - Kolorowy ryż

tags: #witajcie #w #przedszkolu #uroczysty #poranek #cele

Popularne posty: